Atrakcje w regionie

Lubniewice położone są między dwoma jeziorami, większym Lubiąż i mniejszym Krajnik z przepływającą między nimi rzeką. Jezioro Lubiąż jest połączone kanałem z drugim dużym jeziorem Lubniewsko, gdzie w 1993 r. został utworzony Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”.  Urozmaicone ukształtowanie terenu i jeziora sprawia, że na tym obszarze występuje około 300 gatunków roślin, w tym kilkanaście pod ścisłą ochroną, rzadkie ptaki jak orzeł bielik czy bocian czarny, licznie występuje zwierzyna płowa. Jest to jednocześnie fragment obszaru chronionego krajobrazu „Jeziora Lubniewickie”.  W lubniewickich jeziorach występują sandacze, węgorze, liny, szczupaki, karpie, leszcze i amury.

Na terenie obszaru występują liczne szlaki piesze i rowerowe z punktem widokowym „Domek na wodzie” nad jeziorem Lubniewsko. Amatorzy historii mogą natrafić na wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie obejmujące majdan, wały i półkoliście zarysowane podgrodzie.

a-lub-cj

W samych Lubniewicach godny zobaczenia jest neorenesansowy zamek z 1907 r., stylowa chata ryglowa z końca XVIII w., pałac z 1793 r. i gotycki kościół z XV w.

Miasteczko od kilku już lat organizuje w sezonie letnim cykliczne imprezy dla turystów, m.innymi Święto Sandacza, zawody wędkarskie aktorów, Noc Świętojańska, Mistrzostwa Polski w kajakarstwie i wiele innych.

Czyste powietrze i piękne jeziora stanowią o atrakcyjności tych terenów dla wypoczynku i rekreacji.